Drie dagen na de 1-0 overwinning in de Eredivisie op FC Groningen wacht alweer de volgende wedstrijd. In het toernooi om de TOTO KNVB Beker nemen wij het woensdagavond op tegen AZ. De aftrap is om 18:45 uur en ook deze keer blikken we vooruit met een elftal feiten over dit duel.
1. Excelsior Rotterdam bereikte de tweede ronde van de TOTO KNVB Beker door een 5-1 zege op MVV Maastricht. Viervoudig bekerwinnaar AZ werd, vanwege Europees voetbal, vrijgesteld van de eerste bekerronde.

2. Voor Excelsior was het de zesde keer in de historie, en de vierde keer sinds de eeuwwisseling, dat de Kralingers een profclub uitschakelden met een verschil van minstens vier doelpunten.
3. AZ bereikte in de laatste veertien seizoenen telkens minstens de kwartfinale. Vorig seizoen reikten de Alkmaarders tot de halve finale, waarin op eigen veld met 0-2 werd verloren van Ajax.
4. Excelsior en AZ staan voor de vierde keer tegenover elkaar in bekerverband. De eerste keer was in 1978 in de halve finale, toen de Alkmaarders over twee duels te sterk waren (1-2 in Rotterdam en 3-0 in Alkmaar).
5. Ook de andere drie ontmoetingen, allemaal in Rotterdam, leverden geen Kralingse zege op. Opnieuw in 1978 werd het 1-2 (tweede ronde); in de groepsfase in 1996 werd het 2-2 en in 2001 in de achtste finale 1-3.
6. Na de zege op Excelsior speelde AZ in 1978 voor het eerst de bekerfinale, waarin Ajax werd verslagen (1-0). In totaal waren de Alkmaarders zeven keer finalist; vier keer konden ze de beker omhooghouden.

7. Nog geen drie maanden geleden was Excelsior in de Eredivisie op eigen veld met 2-1 te sterk voor AZ. Siebe Horemans en Marouan Azarkan maakten de Kralingse goals, Yukinari Sugawara deed kort na rust iets terug.
8. In competitieverband (ere- en eerste divisie) was Excelsior 31 keer eerder de gastheer van AZ. Excelsior bleef in bijna de helft van deze duels ongeslagen (W8 G7 V16), waaronder in vier van de laatste vijf ontmoetingen.
9. Van de laatste 12 bekerwedstrijden lootte Excelsior 10 keer een thuiswedstrijd, even vaak als tijdens de 33 bekerduels die gespeeld werden tussen september 2003 en oktober 2017.
10. Excelsior schakelde 21 keer een Eredivisieclub uit in het bekertoernooi. De laatste keer dat Excelsior toen zelf ook op het hoogste niveau speelde, was in 2014 toen NAC Breda met 6-0 werd verslagen.

11. Couhaib Driouech kan tegen AZ zijn 50ste wedstrijd voor Excelsior spelen. Sinds zijn debuut op 3 september 2021 scoorde Driouech 5 keer, waaronder twee keer in de play-offs om promotie.
Arbitrage:
Scheidsrechter: Bas Nijhuis
Assistent-scheidsrechters: Roy de Nas en Roan van Marrewijk
Vierde official: Clay Ruperti
Kaartverkoop:
Omdat dit een bekerduel betreft, zijn seizoenkaarten niet geldig voor de thuiswedstrijd tegen AZ. Seizoenkaarthouders kunnen wel tegen gereduceerd tarief een toegangskaart aanschaffen via onze ticketshop. Daar is tevens losse kaartverkoop. Ook vaste sponsorkaarten zijn niet geldig. Businesstickets zijn te reserveren via ticketing@excelsiorrotterdam.nl.
Wedstrijdsponsor: De Kralingse Vrienden
Balsponsor: GO Dak en gevel