Jeugdtalent en international Naomi van der Linden

1 februari 2024

Naomi van der Linden is in meerdere opzichten een bijzondere speelster in onze jeugdopleiding. Niet alleen voetbalt ze als een van de weinige meisjes in de jeugdopleiding van een betaaldvoetbalclub, ook is zij een van de weinige internationals van onze club. Zij speelt dit seizoen in de onder 15 van Excelsior Rotterdam. Deze week neemt zij met het Nederlands elftal voor speelsters onder 16 jaar deel aan een vierlandentoernooi in Portugal.

Je hoort voetballers vaak zeggen dat zij eerder tegen een bal trapten, dan dat ze konden lopen. In het geval van Naomi van der Linden was dit ook echt zo, bevestigt haar vader: ,,We hadden van die sponsballen in huis en daar liep ze de hele dag tegenaan te trappen’’ Naomi kan zich dat niet meer herinneren, maar weet wel waarom ze al heel snel wilde gaan voetballen: ,,Ik vond het gewoon leuk om ergens tegenaan te trappen, haha.’’

Ze ging als kind vaak kijken bij haar vader en haar broer Robin die bij Be Fair voetbalden. Haar vader hoefde weinig te doen om Naomi te besmetten met het voetbalvirus. ,,Bij Be Fair had je kaboutervoetbal en dat wilde ze graag gaan doen. Ze was toen pas drie. Al deed ze dat volgens mij meer voor het ijsje dat ze na afloop kreeg…’’

Naomi viel al snel op. Ze voetbalde samen met een ander meisje (,,Later kwam er nog eentje bij’’) in een jongensteam. Ze speelde hoog met haar team, werd zelfs kampioen van de hoofdklasse. Zelf was ze er niet zo mee bezig, maar ze was duidelijk een van de besten van haar team: ,,Ik merkte wel bij een een-tegen-eentraining dat ik maar bleef winnen en zelfs eindwinnaar werd.’’

Toenmalig hoofd jeugdopleiding Marco van Lochem van Excelsior zag Naomi bij Be Fair in actie. ,,Hij sprak me aan en vroeg of ik stage wilde lopen bij Excelsior. Dat heb ik gedaan en een toernooi meegespeeld. Daarna mocht ik bij Excelsior komen voetballen in de jeugdopleiding. Bij de jongens, maar bij Be Fair was ik niet anders gewend.’’

Dat er meisjes meedoen in de jeugdopleiding van een BVO is in Nederland tamelijk uniek. Toch vindt ons huidige hoofd jeugdopleiding Rogier Veenstra het logisch dat Naomi in de onder 15 van onze opleiding speelt: ,,Ik ben heel erg voor gelijke kansen. Wij kunnen dat allemaal normaal vinden, maar in de wereld is het dat nog steeds niet helemaal. Of het nou om financiën gaat, om banen of de voetballerij. Zelf heb ik bij JVOZ in Zeeland altijd met meiden gewerkt. Dus voor mij was dat helemaal niet raar. Pas later ontdekte ik dat het niet vanzelfsprekend is dat er meiden binnen een BVO meedoen met jongens.’’

Dat meedoen gebeurt volgens Veenstra overigens alleen als iemand aantoont dit echt aan te kunnen: ,,Wij zijn heel kritisch op de kwaliteiten van onze trainers en spelers. Het is niet zo dat we zomaar één of twee meiden hebben. Ze worden in de opleiding hetzelfde behandeld als jongens. De onder 15 is een van de meest talentvolle lichtingen. Dat Naomi zich staande weet te houden in dat team is daarom des te knapper.’’

Om aan te geven hoe bijzonder haar positie is: bij het Nederlands elftal voor meisjes tot 16 jaar is zij een van de weinigen die uitkomt voor een BVO. ,,Clubs leiden op voor het eerste elftal en meisjes mogen daar nu eenmaal niet in uitkomen’’, verklaart Veenstra. ,,Maar voor de ontwikkeling van een groot talent als Naomi is het hartstikke goed om zo lang mogelijk bij de jongens mee te doen. Wellicht dat meiden eerder een kans krijgen nu steeds meer clubs een vrouwenteam in de Eredivisie hebben.’’


Foto: Antim Photography

,,Ik was nooit anders gewend dan met jongens samenspelen’’, vertelt Naomi. ,,Pas bij het Nederlands elftal kwam ik in een meidenteam en dat vind ik ook leuk. Jongens zijn toch een beetje anders, haha. Ze hebben andere humor, dat vooral. Ik heb daar wel een voorbeeld van, maar dat kan ik niet vertellen, haha. Oh ja, en jongens zijn drukker in de kleedkamer.’’

Ook op het veld merkt ze het verschil als ze met jongens voetbalt: ,,Fysiek zijn ze soms sterker. Dan word ik gebeukt. Maar daar moet ik mee omgaan. Ik moet de bal sneller spelen en niet in duel komen. Maar als verdediger moet je dat soms natuurlijk en dan doe ik dat ook. Ik merk wel dat het verschil groter wordt. De jongens worden steeds groter en ik ben al niet een van de grootsten.’’

,,Op een bepaald moment wordt het verschil te groot’’, weet Veenstra. ,,Dan moet we kijken wat het beste is voor haar. De contacten met de vrouwenafdeling zijn al gelegd. Maar voorlopig is het voor haar ontwikkeling het beste om met jongens te spelen. Naomi kan goed aangeven waar haar kracht ligt en waar ze moeite mee heeft. En ze heeft een geweldige mentaliteit. Die heeft ervoor gezorgd dat ze hier nog steeds speelt. Ze is een wervelwind, klapt als rechtsback de duels in en is voor niemand bang. Dat vind ik mooi om te zien. In het begin staan die jongens een beetje stoer te kijken, maar als de wedstrijd begint hebben ze al snel door dat het weleens een lastige middag kan worden.’’

Naomi hoort het glimlachend aan. Ze vindt voetbal nog steeds het allerleukste, traint graag extra voor zichzelf in de gym en besteedt wekelijks veel uren aan haar sport. Mede doordat ze een vaste gast is bij vertegenwoordigende jeugdteams. ,,Het begon met de regioselectie voor Oranje onder 11 in Reeuwijk en dat is steeds doorgegaan. Nu word ik elke keer opgeroepen voor Oranje.’’

Haar eerste interland was heel bijzonder: ,,In het shirt van het Nederlands elftal het veld op en het volkslied dat klonk. Ik kijk steeds uit naar het volgende, maar soms kijk ik naar de foto’s en filmpjes op mijn telefoon en dan geniet ik van wat ik al heb meegemaakt.’’ Ze maakt lange dagen, want ook haar school gaat door: ,,Dat vind ik niet lastig, al mis ik wel veel lessen door het voetballen. En ’s avonds laat zit ik vaak nog huiswerk te maken. Maar ik ben dat gewend en heb het ervoor over.’’

Ze focust zich nu op Excelsior onder 15 en wat daarna komt, ziet ze wel. Haar ultieme droom is voetballen in het vrouwenteam van Champions League winnaar Barcelona: ,,Dat lijkt me heel vet, die zijn zo goed.’’

,,Het wordt een spannend jaar’’, weet Rogier Veenstra. ,,Naomi is nog steeds goed genoeg om in deze lichting te voetballen, maar het is afwachten hoe zich dat komend seizoen ontwikkelt. Zij moet vooral genieten van het moment. En als club moeten we trots zijn dat we zo’n groot talent in de opleiding hebben en ook international is. Zij laat zien dat het niet uitmaakt of je jongen of meisje bent, dat je krijgt wat je verdient als kwaliteit leidend is. Wij kijken wie de beste is en als dat Naomi is, dan speelt zij. Zo moet de wereld zijn. Daar is Excelsior heel sterk is, dat wij die kans ook bieden.’’

Dit artikel werd eerder gepubliceerd in Excelsior Magazine, juni 2023. Foto: KNVB Media

Meer Jeugd

ma 19 februari 2024

Excelsior onder 14 door in beker na overwinning op FC Dordrecht

Een overzicht van de verrichtingen van onze jeugdteams in het afgelopen weekend. Excelsior onder 12 wint…

Lees meer

ma 5 februari 2024

Excelsior onder 12 speelde een onderling toernooi in Enschede

Een overzicht van de gespeelde wedstrijd van onze jeugdteams. Excelsior onder 11 wint met 2-4 van…

Lees meer

Blijf op de hoogte

van al het nieuws rondom Excelsior.

Aanmelden

Aanschaffen

Eredevisie ESPN Vriendenloterij

Aankomende wedstrijden

Excelsior vs
Vitesse

Eredivisie

Zondag 25 februari, 2024

12:15, Van Donge & De Roo Stadion

Tickets

Fortuna Sittard vs
Excelsior

Eredivisie

Zondag 3 maart, 2024

16:45, Fortuna Sittard Stadion

Tickets

AZ vs
Excelsior

Eredivisie

Zondag 10 maart, 2024

12:15, AFAS Stadion

Tickets

Aankomende wedstrijden

Excelsior vs
Vitesse

Eredivisie

Zondag 25 februari, 2024

12:15, Van Donge & De Roo Stadion

Tickets

Fortuna Sittard vs
Excelsior

Eredivisie

Zondag 3 maart, 2024

16:45, Fortuna Sittard Stadion

Tickets

AZ vs
Excelsior

Eredivisie

Zondag 10 maart, 2024

12:15, AFAS Stadion

Tickets

Aankomende wedstrijden

Excelsior vs
Vitesse

Eredivisie

Zondag 25 februari, 2024

12:15, Van Donge & De Roo Stadion

Tickets

Fortuna Sittard vs
Excelsior

Eredivisie

Zondag 3 maart, 2024

16:45, Fortuna Sittard Stadion

Tickets

AZ vs
Excelsior

Eredivisie

Zondag 10 maart, 2024

12:15, AFAS Stadion

Tickets

Aankomende wedstrijden

Excelsior vs
Vitesse

Eredivisie

Zondag 25 februari, 2024

12:15, Van Donge & De Roo Stadion

Tickets

Fortuna Sittard vs
Excelsior

Eredivisie

Zondag 3 maart, 2024

16:45, Fortuna Sittard Stadion

Tickets

AZ vs
Excelsior

Eredivisie

Zondag 10 maart, 2024

12:15, AFAS Stadion

Tickets